Address: Home/Office: ucsf office



Download 0.54 Mb.
Page1/7
Date conversion03.10.2017
Size0.54 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7


CURRICULUM VITAE
NAME: LAWRENCE W. GREEN Revised: June 16, 2011
ADDRESS: Home/Office: UCSF Office:

66 Santa Paula Avenue UCSF Box 0981, China Basin Suite 6200

San Francisco, CA 94127 San Francisco, CA 94143-0981

Telephone: (415) 839-6360 Tel: (415) 514-8115

Website: www.lgreen.net Dept. Website: www.epibiostat.ucsf.edu/

Cellular: 415-205-6615 Cancer Center: www.cancer.ucsf.edu

Tobacco Res. Center: www.tobacco.ucsf.edu

PERSONAL: Born, September 16, 1940 (Bell, California).

Citizenship, United States; Canadian Permanent Resident Visa, 1991-99


EDUCATION: University of California, Berkeley, B.S., 1962, public health, social sciences and biological sciences; M.P.H., 1966; Dr.P.H. 1968, public health education, minors in demography and psychometrics.

PROFESSIONAL EMPLOYMENT HISTORY:
June 1957 to June 1962 – Part-time positions: Teaching Assistant (Community Health) and Research Assistant, School of Public Health, University of California, Berkeley, 1961-62; Statistical Assistant, Department of Physiology, University of California, Berkeley, 1960-62.

June 1962 to September 1963 – Full-time externships: Commissioned Officer Student Training and Extern Program (COSTEP), US Public Health Service, San Francisco and Washington, DC. Student Professional Assistant, Bureau of Health Education, California State Department of Public Health, Berkeley. Field Training for M.P.H., Contra Costa County Health Department, Martinez, CA.

September 1963 to September 1965 Ford Foundation Project Associate, University of California Public Health Education Research Project (East Pakistan Research and Evaluation Center), Dacca (now Dhaka, Bangladesh). Family planning research, training and program planning in Dacca and demographic research in Karachi for the Pakistan Institute of Development Economics.

July 1, 1968 to June 30, 1970 Lecturer in Public Health and Coordinator, Doctoral Research Training in Public Health Education, School of Public Health, University of California at Berkeley.

 July 1, 1970 to June 30, 1972Assistant Professor of Public Health Administra­tion and Population Dynamics, School of Hygiene and Public Health, The Johns Hopkins University. Developed the graduate training programs in public health education and family planning communications, and the Johns Hopkins Extension M.P.H. program in Washington, DC.

 July 1, 1972 to June 30, 1977Assistant Dean; founding Head, Division of Health Educa­tion; Associate Professor of Health Services Administration, Population Dynamics, and Behavioral Sciences, School of Hygiene and Public Health, The Johns Hopkins University. Founding Director of health education training programs (M.P.H., Sc.M., Dr.P.H., Sc.D.) jointly with Departments of Health Services Administration and Population Dynamics and Center for Health Services Research and Development. Project Director, first Johns Hopkins Extension M.P.H. Program in Washington, DC. Director of Continuing Education programs of the School.

July 1, 1977 to June 10, 1979Professor of Health Services Administration, Population Dynamics and Behavioral Sciences, School of Hygiene and Public Health, and of Oncology, School of Medicine, The Johns Hopkins University. Head, Division of Health Education; Director of NIH-funded doctoral and postdoctoral research training programs in cancer and cardiovascular risk reduction; Director of Health Education Studies, Health Services Research and Development Center, and of Community Core for the Oncology Center, The Johns Hopkins Medical Institutions.

June 11, 1979 to June 30, 1981 – First Director, U.S. Office of Health Information, Health Promotion and Physical Fitness and Sports Medicine (now Office of Disease Prevention and Health Promotion), in the Office of the Assistant Secretary for Health (Surgeon General of the Public Health Service), Department of Health and Human Services, Washington, D.C.

 July 1, 1981 to June 30, 1982Visiting Lecturer, Harvard University, Division of Health Policy Research and Education (Department of Social Medicine and Health Policy, Harvard Medical School; and Department of Behavioral Sciences, Harvard School of Public Health).
July 1, 1981 to January 31, 1988 – founding Director, Center for Health Promotion Research and Development

(a World Health Organization Collaborating Center, 1987 88 budget $3 million), The University of Texas Health Science Center at Houston. Professor, Department of Family Practice and Communi­ty Medicine, The University of Texas Medical School at Houston. Professor of Behavioral Sciences, The University of Texas School of Public Health. Founding Co Director, Southwest Center for Prevention Research (one of first 3 CDC-funded Prevention Research Centers); Associate Director, Insti­tute for Health Policy Education and Research: The University of Texas Health Science Center at Houston.

 February 1, 1988 to March 31, 1991Vice President, Henry J. Kaiser Family Foundation and Director of the Health Promotion Programs.

 April 1, 1991 to September 30, 1991Visiting Research Social Scientist, Institute for Health Policy Studies, School of Medicine, University of California at San Francisco.

July 1, 1991 to August 15, 1999Director, Institute of Health Promotion Research, Faculty of Graduate Studies, and Professor and Head, Division of Preventive Medicine and Health Promotion, Department of Health Care and Epidemiology, Faculty of Medicine, University of British Columbia, Vancouver.

 August 16, 1999 to September 16, 2001 -- Distinguished Fellow/Visiting Scientist, Office on Smoking and Health, and Director, WHO-CDC Collaborating Center on Global Tobacco Control, Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Centers for Disease Control and Prevention, U.S. Dept. of Health and Human Services, Atlanta.



 February 1, 2001 to September 16, 2001 – Acting Director, Office on Smoking and Health, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Centers for Disease Control and Prevention, U.S. Dept. of Health and Human Services, Atlanta. Member of U.S. Delegation to the Framework Convention Treaty Negotiations on Tobacco Control, World Health Organization.

August 27, 2001 to August 30, 2004 -- Director, Office of Science & Extramural Research; Associate Director for Prevention Research and Academic Partnerships, Public Health Practice Program Office, Distinguished Fellow/Visiting Scientist, Centers for Disease Prevention (CDC), U.S. Dept. of Health and Human Services, Atlanta. Visiting Professor, Department of Health Behavior and Health Education, Rollins School of Public Health of Emory University.

September 1, 2004 to April 15, 2005 Visiting Professor, School of Public Health, University of California at Berkeley. January 1 to June 30, 2005 Visiting Professor, Health and Society Program, University of Maryland College of Health and Human Performance, College Park, Maryland (25% time).
April 15, 2005 to present – Professor, Department of Epidemiology and Biostatistics, School of Medicine, University of California at San Francisco; Program Leader 2005-06, Social and Behavioral Sciences; Co-Leader, 2007-2010, Society, Diversity and Disparities Program, UCSF Helen Diller Comprehensive Cancer Center (30% time). Member, Community Engagement and Health Policy Program of the UCSF Clinical and Translational Science Institute; faculty of the Society and Health Scholars Program of UCSF and UC Berkeley; and the UCSF Center for Tobacco Control Research and Education.




  1   2   3   4   5   6   7


The database is protected by copyright ©hestories.info 2017
send message

    Main page