Word Problems for Systems of Equations Name a #



Download 34.5 Kb.
Date18.06.2018
Size34.5 Kb.
Word Problems for Systems of Equations Name_____________________________ A #________

For each question, you will need to assess what is being asked of you to find, to define an appropriate pair of variables, to write a pair of equations for the scenario, and then to solve your system. Check your answers to be sure they make sense.

EX 1: I bought 3 small tapas dishes and 2 large ones on a visit to Café Ba-Ba-Reeba and spent $14. I went back another day and got 4 small dishes and one big one for $12. How much does each kind of dish cost?

Let x = the price of a small dish

Let y = the price of a big dish

EX 2: I went to the store to buy rice & yogurt for my puppy who got sick & needed something mild to eat. I bought 3 1-pound bags of rice and 2 quarts of yogurt and spent $8. The next week, he needed more rice and more yogurt! This time, I bought 4 pounds of rice and 3 quarts of yogurt and spent $11.50. How much did each item cost?

Let x = the price of rice
Let y = the price of yogurt

EX 3: On a weekly basis I drive to work three days out of the week and take public transportation for the remaining days of the week. There has been no change in my transportation schedule the past two months. Last month my transportation expense totaled to $225.76 where gas cost me $3.09 per mile and bus fare was $1.75. This month my transportation expense went up to $235.68 because the price of gas increased to $3.12 per mile and bus fare increased to $2.25. How many miles did I drive my car each month? How many times did I pay for bus fare?



Let x = the number of miles driven each month
Let y = the number of bus fares purchased

  1. At an after season sale on winter clothes, I found a bunch of really cute hats & scarves. I decided to buy two hats and two scarves for myself to have for next year. I spent $60. When I told my friends about the sale, they asked me to go back & get something for them. I ended up spending $44 on one hat and two more scarves. What was the price of a single hat & a single scarf?

Let h =
Let s =
  1. A youth group & their leaders visited Mammoth Cave. Two adults & 5 students in one van paid $77 for the Grand Avenue Tour of the cave. Two adults & 7 students in another van paid $95 for the same tour. Find the adult price & the student price of the tour.


Let
Let

  1. Friends from the math department often pick up lunch for each other. When it was Mr. Linnenbringer’s turn to make the food run, he bought 5 sandwiches and 3 bags of chips. He spent $29.50. When Mr. Willms went, he got 4 sandwiches and 4 bags of chips for $26. How much does a sandwich cost? How about a bag of chips?

Let
Let



  1. A website allows users to download individual songs or an entire album. All individual songs cost the same to download, and all albums cost the same to download. Ryan pays $14.94 to download 5 individual songs and 1 album. Seth pays $22.95 to download 3 individual songs and 2 albums. How much does the website charge to download a song? How about an entire album?



Let
Let

  1. I was preparing a dinner party and bought a bunch of chicken and potatoes. Chicken cost $6.50 per pound and potatoes were $1 per pound. On my first trip to the store, I spent $24.50. When I realized that I didn’t have enough food – everyone was bringing a date, so I’d need to shop again(!), I went back to the store for more, but the prices had change. On my second trip to the store, the chicken was up to $7 per pound and the potatoes were at $1.25 per pound. The total bill for the same amount of food was now $27.25. How many pounds of chicken did I get each time I went to the store? How many pounds of potatoes did my recipe call for?

Let
Let

Key: 1.) hat: $16, scarf: $14 2.) adults: $16, students: $9 3.) sandwiches: $5, chips: $1.50 4.) album: $9.99, song : $0.99 5.) chicken: 3 lbs, potatoes: 5 lbs.


Share with your friends:


The database is protected by copyright ©hestories.info 2019
send message

    Main page